Skip to main content

Balon SözlüğüBaloncum olarak organizasyonlarımızda kullandığımız ve imalatını yaptığımız ürünlerimizle ilgili merak edebileceğiniz kavramları içeren bir sözlük hazırladık. Sitemizi dolaşırken BALONCUM SÖZLÜK size rehberlik de edecektir.

Balon Sözcüğünün Etimolojisi : Balon sözcüğü Avrupa’dan dilimize girmiş bir sözcük. Balonun Avrupadaki ilk yayılışı; 18.asrın sonu, 19. asrın başında balonla havaya uçuş denemelerinin gerçekleştirildiği döneme denk gelir.

Balon sözcüğünün aslı “pallaone’dir.”  Palla (yuvarlak, top) sözcüğüne  one küçültme eki getirilerek “pallaone” sözcüğü oluşturulmuş.

— İta. Pallone > Fr. Balon > Tr. Balon

—İstanbul’da balonla ilk uçuş 1844’de yapılmış ve Varta Paşa da bu sözcüğü 1851?de kullanmış. Balon ismiyle ve cismiyle 19.asrın ortalarında ülkemize girmiş.

 

Ayaklı Tak: Demir konstrüksiyonlara balon dolaması yapılarak elde edilen çalışmadır.Portatiftir.

Folyo Balon: Alüminyumdan elde edilen balonlardır. Standart baskılıdır(I Love You,Happy Birthday, ya da resim baskılı). Ayrıca lisanslı folyo balonlar da mevcuttur. Lisanslı folyo balonlar sevilen çizgi film karakterlerinin şekillerinde yapılmıştır.

Folyo Balon Çeşitleri:

  • 14 inç (mini shaper) folyo balon
  • 18 inç Folyo Balon
  • Super Shaper Folyo Balon

Balon: Hammaddesi lâtekstir. Malezya’da yetişen kauçuk ağacından elde edilir.Bitkisel bir ürün olduğu için canlı ve insan sağlığı için kesinlikle tehlikeli değildir. Balon Oyun, reklam, promosyon gibi bir çok alanda kullanım imkanı bulur. Tarihte ilk balonlar hayvanların mesanelerinin şişirilmesi ile elde edilmiştir. Günümüz balonlarının ilk örneği 1800’lerde Michael Faraday tarafından icat edilmişse de günlük hayatta kullanıma geçmesi ancak 1930’larda gerçekleşebilmiştir.

Amerika’da kullanım oranı Türkiye’ye göre %80 daha fazladır. Balon çeşitleri ülkemizde üretilmektedir. Bazı özel balonlar ithal edilmektedir.

Balon Boyutları:

6″ 9″ 12″ 27″ 45″
Çap 15cm 25cm 30cm 70cm 114cm
Çevre 48cm 79cm 95cm 220cm 360cm

Baskı Balonu: Üzerine baskı yapılan balondur.

Baskılı Balon: Üzerinde  serigraf baskı olan balon. Baskı rengi 4 renge kadar çıkabilir. Balona resim baskısı sadece tek renk yapılabilmektedir.

Baskı Rengi: Zemin (balon rengi) dahil olmak üzere 5 renk, dokümanın uygun olması durumunda nokta tram tekniğiyle 4 rengin üzerinde baskı yapılabilir.

Balon Uçurma: Helyum gazı takviyesi yapılan 12″ balonların tülden dikilmiş filenin içerisine doldurulmasıyla elde edilir. Fileden balon bırakma, balon salma da denilir.

Balon Yağmuru: 12 inc balonların tülden dikilmiş filenin içerisine doldurulmasıyla elde edilir. Balon yağmuru için kapalı mekanlarda en az 4 metrelik yüksekliğin olması gerekir.

Cam Balon:Şeffaf pvc’den üretilen ışığı çok net geçiren balonlardır. İçine tüy, konfeti, renkli kağıtlar da konulabilen bu balonlar farklı tarzlar oluşturmak için bir çok seçenek imkanı oluşturur.

Çaça Balon: Balon ucuna takılan ventili(siboplu) sayesinde  eğlenceli bir oyuncak ve tanıtım ürünü olarak kullanılır.Sipariş adetinin 10.000 ve üzerinde olması durumunda ventilin gövdesindeki kartonuna firma logo baskısı yapılabilir.10.000 adetin altındaki siparişlerde standart “ÇAÇA BALON” baskısı vardır.

Dekorasyon Balonu: Balon dekorasyonunda kullanılan, baskı balonuna göre daha kalın (Ortalama 5 gr ) özel balondur .

Elektrikli Şişirici: Balon şişirmek için özel üretilmiş kompresördür. Ortalama 1.5 kg olup,2 sn de bir balon şişirebilir.Elektrikle çalışır.

El Pompası: Balonun yoğun şişirilmeyeceği zamanlarda kullanılabilir. 1 balonun şişirilmesi için ortalama 20-25 kere pompalama yapmak gerekir.

El Konfetisi: Elle çevrilerek ateşlenir ve konfeti çevreye yayılır. Tek kullanımlıktır.

Fly Tube: Kukla insan şeklinde ve boru tipi olarak iki şekildedir.Paraşüt kumaşından elde edilir. Ortalama yüksekliği 6- 7 metre arasındadır. Fanlıdır(1,5 kw elektrikle çalışır)

Folyo Balon : Folyo balon hammaddesi folyo olan balonlardır.  Standart balonlar lateks ağacından çıkan hammadde  ile üretilirken Folyo balon alüminyum ağırlıklı bir yapıya sahip materyalden üretilir. Folyo baloların özel bir çok şekle girebilme imkanı vardır.  Figürlü balonlar harf balonlar, rakam balonlar gibi birçok şekil balon folyo balondan imal edilir

Fotograf Baskı : Doğum günü, sünnet, nişan yada düğünler gibi özel günleriniz için basılmasını istediğiniz fotoğrafınızı teslim ettikten 24 saat sonra fotoğraf baskılı balonlarınızı alabilirsiniz. (Tek renk basılır.Siyah baskı olması tavsiye edilenidir)

Fiyonk Balon: 6″ ya da 9″ balonlardan alüminyum iskelete dolaması yapılarak elde edilir. Alüminyum iskelete fiyonk şekli verildikten sonra uygun ebattaki balonlar ile alüminyum iskelet örülür.

Helyum Gazı: Helyum periyodik cetvelinin birinci periyot 8A grubunda yer alan bir gaz olmakla birlikte hidrojenden sonra en hafif gazdır. Renksiz, kokusuz olmakla beraber soy gaz olduğu için tepkimeye girmez ve bu yüzden eylemsizdir. Kokusuz renksiz ve de tepkimeye girmeyen (inert) bir gazdır. İnsan sağlığı için hiçbir tehlikesi yoktur.

Havadan hafif olması ucan balonlarda kullanılabilmesini sağlar. Hidrojen gibi yanıcı-patlayıcı olmadığı için de oldukça güvenlidir. Ama bu güvenlik pahalıya patlar. Çünkü Helyum gazı oldukça pahalı bir nesnedir. Evren de hidrojenden sonra en çok bulunan ikinci element olmasına ve de dünya atmosferinde 1/200.000 oranında bulunmasına rağmen, sıvı havanın ayrımsal damıtılmasıyla (fractional distillation) elde edilemez. Uçan balon yapımında kullanılır.

Hi Float : Uçan balonların ömrünü 3 kat arttıran bir yalıtım maddesidir. Uçan balonlarla ilgili etkinliklerin birkaç güne yayılacağı durumlarda kullanımı uygundur.

Jumbo Balon: 27″ ( 70 cm çap, 230 cm , çevre), 45″ ( 120 cm çap, 380 cm çevre), 27″ balonlar üzerine birbirine değmemek kaydıyla 4 renge kadar baskı yapılabilmektedir. Renkli baskılarda balonun 2 ya da 4 yüzüne, tek renklerde ise balonun her tarafına çepeçevre ters yada düz baskı yapılabilir.

Kalp Balon:Kalp şeklinde olan lateks balondur. Kalp şeklindeki bir alüminyum konstrüksiyonun 6″ balonlarla dolaması yapılarak elde edilen üründür.

Kapı Takı: Balon zincirden kapı girişlerine monte edilerek yapılır. Sabittir.

Kup Çubuk: Plastik aparattır.Şişirilen balonlar pratik bir şekilde kup çubuğa takılarak dağıtılır.

Kutlama Balonları: Özel günlerle ilgili tasarlanmış ve o günle ilgili mesajın olduğu balonlar.

Çeşitleri:

  • Doğum günü, sünnet(“Maşallah” Baskılı),
  • Sevgililer günü(“I love You” , Seni Seviyorum” Baskılı),
  • Yeni yıl (Happy New Year, 
  • Baskılı,
  • nazar boncuğu,
  • kalp şekilli balonlar vb.

Konfeti Makinası: CO2 Gazlı  Konfeti Makinesi .Gazlı konfeti makinesi geniş alanları rengarenk konfetilerle doldurulur.

Lol Balon: Kuyruğu olan, daha çok balondan duvar ya da tünel oluşturulur. Türkiye’de üretimi yoktur. Yurt dışından özel olarak getirilir.

Metalik Balon: Metalik boya kullanılarak imal edilir.Pastel renkli balonlara göre daha serttir.İç mekan süslemelerinde tavsiye edilir.

Nazar Boncuğu: Yuvarlak alüminyum konstrüksiyonun gövdesi bantla yada balık ağıyla 6″ balonlarla örülmesiyle elde edilen üründür.

Punch Balon: 18″ ebadında olan punch balonun  tepe kısmına lastik bağlıdır. Tek renk baskı yapılabilir.

Papatya Balon: 4 adet 12″ balon ve 1 adet 6″ balonun özel şekil verilerek elde edilmesiyle oluşur.

Su Yolu Balon Süsleme Nedir? Balonların farklı boylarda şişirilerek farklı renklerden veya aynı renklerden oluşan yeni tarz zincir balonla süslemedir. Son yıllarda birçok farklı seçenek ile çokça tercih edilen bir balon süsleme tarzıdr.

Sütun Balon: Balonlardan yapılan bir sütunun üstüne 27″ jumbo balon eklenerek elde edilir. 27″ jumbo balonun üstüne isteğe göre logo veya resim baskısı yapılabilir. Ortalama 2.5 metre yüksekliğinde olup. portatiftir.

Şişme Maskot Adam: Paraşüt kumaşından imal edilen şişme maskotun içinde ses yapmayan fanı vardır.0.55 kw elektrikle çalışır.

Şişme Oyun Parkı: İthal brandadan ürettiğimiz özel sipariş balonlardır. Gövdesine digital baskı yada folyo yapılabilir. 1,5 kw elektrikle çalışır. 365 gün, 24 saat aralıksız çalışır. Balonun dikiş yerlerinden hava takviyesi yaptığından dolayı formatını kaybetmez. Sessiz fanlıdır.

Uçan Balon: İçerisine helyum gazı takviyesi yapılarak elde edilen balondur.Ortalama ömrü: 12″ balonda 8-15 saat, jumbo balonda 4 gün,  PVC balonlarda  5-7 gün olarak hava şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Tek yüz baskı: Balonun tek tarafına baskı yapılmasıdır.

Ters baskı: Balonun şişirilen kısmı yukarıda olduğunda baskının düz gözüktüğü baskı türüdür.

Çift yüz baskı: Balonun çift tarafına baskı yapılmasıdır.

Çepeçevre baskı:Balonun tüm yüzeyine baskı yapılmasıdır.Sadece tek renk baskı yapılabilir.

Yer Balonu: İthal brandadan ürettiğimiz özel sipariş balonlardır. Gövdesine dijital baskı yapılabilir. 0.55 kw elektrikle çalışır. 365 gün, 24 saat aralıksız çalışır. Balonun dikiş yerlerinden hava takviyesi yaptığından dolayı formatını kaybetmez.

Yürüme Yolu: Gelin yolu olarak da adlandırılır.1 metrelik alüminyum konstrüksiyonlara balon dolamasıyla elde edilir.Her bir yürüme yolunun arasından tül geçişleri de yapılabilir.Portatiftir.

Yol Takı: Karşılama balonudur.

İthal brandadan ürettiğimiz özel sipariş balonlardır. Gövdesine dijital baskı yada folyo yapılabilir. 0.55 kw elektrikle çalışır. 365 gün, 24 saat aralıksız çalışır. Balonun dikiş yerlerinden hava takviyesi yaptığından dolayı formatını kaybetmez.

Zincir Balon:  Dört adet balonun birbirine uçlarıyla bağlanması ve diğer balonlarında aynı şekilde art arda sıralanması sonucu elde edilen bir üründür. Zincir balon her yere uygulana

Zeplin Balon:( Dev Reklam Balonları) : Küre zeplin, kanatlı zeplin, ampul zeplin. Dev uçan reklam balonlarıdır. PVC hammaddeli zeplin balonlar geniş alanlardan görülebilirler. Zeplin balonlar büyük ebatlarından dolayı çok etkili bir reklam aracıdır ve markanızın görülmesini istediğiniz her yerde hemen dikkat çeker. Zeplin balonların, fuar alanlarında, açılışlarda, büyük kitlelere hitap eden toplantılarda geniş kullanım alanı vardır. Zeplin balonlar iç ve dış mekanlarda kullanıma müsaittir. Zeplin balonlar uçuculuk özelliğini yitirdikten sonra da helyum gazı ile şişirilerek yeniden uçurulabilir.

Zeplin Balon Çeşitleri ve Boyutları:

Balon Tipi Çap (m) Ağırlık (Tahmini) Hacim (Tahmini)
Küre 2.5 m 4 kg 6.37 m³
Küre 3 m 6 kg 14.13 m³
Ampul 3.6 x 2.6 m 5.5 kg 14 m³
Kanatlı Zeplin 6 x 2.2 m 10 kg 18 m³

 

Oyuncak Balon Ne Zaman Nasıl İcat Edildi:

Britanya’nın en ünlü fizikçilerinden birisi olan Michael Faraday (1791-1867), mıknatıssal irkilem ile manyetizma ve elektrik arasındaki ilişkiye yönelik buluşları ile tanınır. Bunun yanı sıra Faraday, yaratıcı bir eğitmen olmakla birlikte Kraliyet Enstitüsü’nde düzenlenen Noel söyleşilerini de başlatan kişidir (Birleşik Krallık’ta bu gelenek her Noel günü halen devam etmektedir). Faraday, tüm bunların yanı sıra bir elektriksel sığa ölçü birimi olan farada da adını vermiştir. Ancak bu bilim adamının bir diğer buluşu olan ve 1824 yılında icat edilen oyuncak balon, tarih kitaplarında pek yer almaz.

Faraday’ın kariyeri bir fizikçi olmaktan ziyade bir kimyager olarak başlamıştır. Kraliyet Enstitüsü’nde bir kimyasal asistanı olarak görevlendirilen Faraday, bu alanda elinden geldiğince çeşitli deneyler yapmış, klor ile diğer doğal gazların etkileşimi üzerine çalışmıştır. Faraday, hidrojen üzerine çalıştığı sırada ilk lastik balonu yaptı.

Balonlar, 1824 yılına değin yüzlerce yıldır bağırsaklardan yapılırdı. Doğal olarak pis kokan bu eğlence araçları, Avrupa’da Orta Çağ döneminde soytarılar tarafından birer çubuğun ucuna takılarak kullanılır ve onlara ilginç şekiller verirlerdi. Faraday’ın balonları daha steril olmakla birlikte iki parça lastiğin birbirlerine bir çanta oluşturacak şekilde bağlanması sonucu oluşturulurdu. Bu balonlar hidrojen ile doldurulduğunda, yer çekiminin kaçınılmaz gücü devreye girer ve Faraday’ın bu gazın özellikleri hakkında çalışma yapmasına olanak verirdi.

Balonlar, bir lastik üreticisi olan Thomas Hancock’un, insanların balon yapmalarına yarayan setleri piyasaya sürmesiyle ticari olarak satılmaya başladı.

Call Now Button